חינמי: הולנד דומינו.

אז אחרי שהדלקתי אתכם על הולנד עם המדריך המקוצר (חלק 1וחלק 2), החלטתי להכין לכם גם פעילות כיפית שתוכלו לעשות עם הילדים, ועל הדרך ללמוד כמה מושגים שקשורים בהולנד. אז גם אם אתם נוסעים, וגם אם אתם נשארים בארץ, קבלו משחק דומינו מקסים וחינמי לגמרי!

הוראות הכנה:

• הורידו את שלושת הדפים למחשב: הולנד דומינו דף 1הולנד דומינו דף 2הולנד דומינו דף 3.

• הדפיסו את שלושת הדפים במדפסת הביתית. יש לסמן ב -V את האופציה: fit to scale. כדאי להדפיס על נייר בעל משקל גבוה, מה שאומר שהוא עבה יותר, ונוח יותר לשימוש.

• יופי, עכשיו צריכים להיות לכם שלושה דפים כמו בתמונה למטה.

• תנו לילדים לצבוע את דפי הדומינו (או שלא, לא חייבים!).

• גזרו לפי הקו המקווקו, כך שבכל קלף יהיו שתי תמונות.

זהו, אתם מוכנים, אפשר לשחק!

לא זוכרים איך? זה פשוט: מחלקים את הקלפים שווה בשווה בין המשתתפים (ולא חושפים אותם לשאר המשתתפים), אם נשארים קלפים הם יהיו הקופה. השחקן הראשון מניח קלף כלשהו על השולחן. אחריו, כל משתתף בתורו, מניח קלף תואם לציור שבקצה הפנוי, של אחד מהקלפים שכבר מונחים על השולחן. אם אין לו כזה, הוא יוכל לקחת קלף מהקופה, או אם אין קופה ידלגו על תורו. המנצח הוא זה שנותר ראשון ללא קלפים.

עוד מקבץ פעילויות למפנטזים/לנוסעים לחו"ל:

אחד ההדברים היותר כיפים שאפשר לעשות עם ילדים, זה לפנטז ביחד על ארצות רחוקות. זה משהו שמעניין את רוב הילדים והמבוגרים גם יחד. הנה כמה רעיונות לפעילויות שכאלה, (אל דאגה, לרוב הפעילויות, כל שתצטרכו זה חיבור לאינטרנט ומדפסת ביתית):

• כנסו לגוגל תמונות, רישמו coloring pages ואת שם המדינה שאליה אתם נוסעים, או שעליה אתם רוצים ללמוד. שימרו במחשב את הקבצים, והדפיסו במדפסת הביתית, עותק לכל ילד. אם אתם באמת נוסעים לחופשה, דפי הצביעה יוכלו לשמש אתכם גם כתעסוקה לילדים בזמן הטיסה. (שימו לב זה לזכויות היוצרים, רוב התמונות הן לשימוש פרטי בלבד, ולא לשימוש מסחרי).

• הכירו את הדגל של המדינה והכינו דגל. אפשר לצייר ולצבוע או להדביק גזרי מגזינים. יש מי שלקח את זה צעד קדימה והכיןדגלים עשויים ממאכלי הלאום.

•חפשו את היעד שלכם על גלובוס, באטלס או בגוגל מפות ביחד עם הילדים. הסתכלו על המרחק בינו לבין ישראל. אם תטוסו לשם, מעל אילו מדינות יחלוף המטוס? ניתן גם להיכנס לגוגל earth ולטייל ברחובות עיר הבירה.

• שתפו את הילדים בידע כללי שלכם הקשור למקום: מנהגים ומאכלים מסורתיים, אמנים מפורסמים, בניינים מוכרים, וחיות שגדלות שם. (ואם אין לכם מושג וויקיפדיה היא מקור נפלא למידע כזה). הנה למשל כמה מושגים שעולים בהקשר של הולנד: קבקבי עץ, תחנות רוח, פרחים, מלכים, דלפט, אופניים, ואן גוך, מונדיראן, גאודה, תעלות, אמסטרדם.

• משחק הזכרון: שוב בגוגל תמונות, מצאו תמונות שמייצגות את המדינה המבוקשת, לפי מושגים שקשורים אליה. שימרו את התמונות במחשב. בעזרת תוכנה גרפית, הקטינו את התמונות לגודל של 7X7 ס"מ (אורך או רוחב). הדפיסו כל תמונה פעמיים (עדיף על נייר עבה). לפעוטות כדאי להתחיל עם משהו כמו 4-6 תמונות. כמות התמונות תעלה, כמובן, בהתאמה לגיל הילדים. הפכו את כל התמונות על פניהן. כל משתתף בוחר בתורו שני קלפים. מי שזוכר ומוצא זוג תמונות תואם, מקבל אותן. המנצח הוא זה שגורף הכי הרבה זוגות קלפים. נצלו את זמן המשחק להסביר לילדים מה הם רואים בתמונות, ואיך זה קשור לארץ שבחרתם.

• ורעיון אחרון למטיבי לכת: גלו אילו מאכלים מסורתיים מגישים במדינת היעד שלכם. חפשו מתכונים והכינו אותם ביחד.

בזאת מסתיימת סדרת הפוסטים על הולנד. מקווה שנהניתם! אל תשכחו לשמור על קשר, בעמוד הפייסבוק של פיטוטי, או בעדכונים במייל (נרשמים במלבן הלבן למעלה משמאל). מקווה בשבילכם שאת ארוחת החג הערב, תאכלו אצל הצד שמבשל הכי טוב (-: חג שמח ושנה מעולה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *