ילדים מתחברים לאמנות

 לא יודעת אם שמתם לב שפעילויות עם ילדים מתחלקות לשני סוגים עיקריים: אלו שאנחנו ההורים סובלים בהם כל דקה ורק מחכים שייגמרו. ואלו שההורים נהנים לא פחות מהילדים ואפילו, לא נעים להודות, לומדים דבר או שניים. מוזיאון הילדים בחולון הוא מסוג המקומות שאני יודעת שאני איהנה שם לא פחות מהבנות שלי. לכן, כשהציעו לי להיות אורחת בפתיחת התערוכה "התחברנו" שמחתי לבוא איתן.

נושא התערוכה הוא החיבור בין חפצים יומיומיים לאמנות. הנושא הומחש לילדים במגוון מאוד רחב של תחומי אמנות: אמנות פלסטית, תאטרון, מוסיקה ומולטימדיה. לכל אחד מהתחומים הללו הוקדש חדר שלם. כמו בשאר התערוכות של מוזיאון הילדים גם התערוכה הזו מתנהלת בקבוצות קטנות עם מדריך או מדריכה. במקרה שלנו הייתה זו בר המקסימה שלוותה אותנו בין החדרים, הסבירה בסבלנות והתייחסה לכל השאלות וההערות של הילדים. הביקור נפתח עם הצגה קצרה של "תאטרון חפצים". במהלך ההצגה השחקנית האנישה חפצים יומיים והפכה אותם לדמויות בהצגה. הילדים ישבו מרותקים וניכר היה שגם המבוגרים נהנו מאוד. לאחר ההצגה עברנו לגלריה. שם פגשנו יצירות של אמנים שעוסקות בחיבור בין חפצים יומיומיים ליצירה עצמה.

מוזיאון-הילדים-בגובה-העיניים-5

מצד ימין: ג'ניפר בר לב, "גורו או שמאן" אקריליק, ריקמה, בדים וגובלן, 1995. מצד שמאל: אורי אליעז, "דחלילים", רדי מייד, נוצרו במהלך שנות השמונים.

אני הכי התחברתי ליצירות של דודי שמאי. בזו למשל קליפות גרעינים אמיתיות ייצגו את האנשים הצופים במשחק כדורגל והמגרש כולו קבל צורה של דג כשהכדורגל משמש כעין שלו. המחשבות שעלו בי כשהסתכלתי על התמונה: הפער בין הדג הדומם למשחק הכדורגל הרועש, המון של אנשים "כמו גרעינים", תרבות אכילת הגרעינים ביציע… הכול התערבב והתחבר לי.

מוזיאון-הילדים-בגובה-העיניים-2

 דודי שמאי, "דגים מדברים", קולאז', נייר וחפצים, 2013.

מוזיאון-הילדים-בגובה-העיניים-4

אחרי שראינו איך אמנים יוצרים עם חפצים, גם הילדים קבלו הזדמנות להתנסות ביצירה כזו בעצמם. בסדנת היצירה הילדים קבלו חפץ יומיומי אחד, חומרי יצירה שונים, מספרים, דבק וצבעים. טוב, זה ברור שילדים מתחברים בשנייה לתחושה שמותר הכול והם פשוט נתנו לדמיון להשתולל. כל חדרי הסדנאות צבעוניים ונעימים, ניכר שהושקעה הרבה מחשבה בעיצובם. תוכלו לראות צילום פנורמי של סדנת היצירה כאן, אל תשכח להסתכל על התקרה!

מוזיאון-הילדים-בגובה-העיניים-3

נראה לי שבסדנת המוסיקה והתנועה נהניתי אפילו יותר מהילדות. ראינו סרטון קצבי ומגניב שהדגים איך כל חפץ יומיומי יכול להפוך להיות כלי מוזיקלי ולהשתלב במנגינה בהרמוניה. מקסים! לאחר הסרטון, המדריכה הושיבה את כל הילדים במעגל והזמינה אותם לנסות לנגן עם ועל חפצים בעצמם.

מוזיאון-הילדים-בגובה-העיניים-1

בתמונה למטה: הילדים מגלים את המראה המעוותת שבתקרה ומגיבים אליה בתנועה.

4

 החדר האחרון חביב היה של סדנת המולטימדיה. שוב, כל הפרטים מוקפדים – שרפרפים בצורת כפתורי מקלדת, ומסכי מגע שהונחו על קני ציור. הילדים הוזמנו לצייר בתוכנת ציור פשוטה עם חפצים מהיומיום – כפתורים, ברגים וכו'. כמו תמיד, מסכי נגיעה דורשים עדינות וסבלנות. לא מהתכונות הבולטות של ילדים קטנים, אני מניחה שלגדולים היה קל יותר. את התוצאה המדריכה הדפיסה על נייר ונתנה לילדים.

מוזיאון-הילדים-בגובה-העיניים-6

התערוכה מומלצת מגילאי ארבע עד שמונה, אבל לדעתי היא מתאימה מגיל שש ועד יותר משמונה. הפעילות אורכת כשעתיים ודוחסת לתוכה די הרבה. אני חושבת שהילדים מצידם היו שמחים לעוד קצת זמן בכל חדר. בסך הכול היה לנו אחר צהריים מאוד מהנה והילדים למדו תוך כדי חוויה מקסימה. רוצים גם? הנה כל הפרטים:

איפה: מוזיאון הילדים הישראלי, רחוב מפרץ שלמה, פארק פרס, חולון.
מחיר: 62 ש"ח. ליווי מבוגר חובה.
סיום התערוכה: סתיו 2014.
הזמנת כרטיסים: כאן או בטלפון – 03-6503000, שימו לב – חובה לתאם ביקור מראש!
חניה: עקב שיפוצים הכניסה למוזיאון מצומת הרחובות ירושלים ומפרץ שלמה (דרך החניון של היכל הקרח).

2 תגובות על ילדים מתחברים לאמנות

  1. נראה מקסים! עשית לי חשק. הולכת להזמין כרטיסים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *