משחק ניחושים רטוב

החיפוש אחר פעילויות עם הילדים קרוב לבית ובמרחבים המוגנים, הוליד רעיון כיפי ובעיקר מאוד קל ונגיש. וכשאני אומרת קל ונגיש אני מתכוונת בלי לשלוח אתכם לחנות היצירה. משתמשים רק במה שיש לכם ברגע זה בבית. הלוואי הייתי מפרסמת את הפוסט הזה בנסיבות יותר נעימות… בינתיים, אני באמת מקווה שזה יעזור לכולנו להעביר את הזמן בצורה קצת יותר נעימה.

I spy הוא משחק ניחושים שנועד להעביר לילדים את הזמן בנסיעות ארוכות. כל אחד בתורו צריך למצוא אובייקט שרואים בדרך ולומר משפט קבוע שמציין רק את האות התחילית של האובייקט:

" I spy with my little eye something beginning with the letter…"

ואז, שאר האנשים במכונית צריכים לנחש מהו אותו אובייקט. משחק מעולה ומניסיוני, באמת מעביר את הדרך בכיף. המשחק הזה עבר כל מיני גלגולים ואפשר למצוא כל מיני גרסאות שלו: בבקבוקיםדפי עבודה, ואפילו שמיכת טלאים. באטסי הוא פופולארי במיוחד בגרסה של מין שקיות בד מלאות אורז. יש להן חלונית קטנה וכרטיסיה שמפרטת את החפצים שמתחבאים בפנים וצריך לזהות. כל אחד יכול לייצר גרסה ביתית כזו על ידי מילוי בקבוק או קופסה גדולה באורז, עדשים, גרעיני פופקורן או שעועית. אבל אני… אוהבת קל יותר, נגיש יותר ואם אפשר בלי להשתמש בחצי מזווה.

אז מה תצטרכו?

קצף אמבט – אבל אם אין אל תתבאסו, אפשר להשתמש בכל סבון או שמפו שמקציף היטב. קופסת פלסטיק או גיגית – כמו אלו שמשתמשים בהן לאסוף את הכביסה. מקום שאפשר להרטיב – זה יכול להיות בחוץ על הדשא, בחדר האמבטיה, בתוך האמבטיה ממש (אפילו כחלק מרוטינת הרחצה), או כמו שאנחנו עשינו – במרפסת השרות, ביחד עם מכונת הכביסה והמייבש.

i-spy-אני-מזהה9

 מה עוד? הרבה צעצועים וחפצים מפלסטיק – תעברו על כל הבית, חפשו בעיקר בחדר הילדים. כל מה שיש לכם שעשוי מפלסטיק. זה יכול להיות קוביות בכל מיני צורות, חיות מפלסטיק,

i-spy-אני-מזהה8

פירות וירקות משחק,

i-spy-אני-מזהה10

כלי אוכל,

i-spy-אני-מזהה11

מנעליים של ברביות ועד אנשי פליימוביל קטנים, הכול הולך. ממלאים את הגיגית בקצף, מקציפים בעזרת זרם מים חזק, וזורקים פנימה את החפצים שאספנו. אפשר לשים את הכול ביחד או בכל פעם צעצועים מסוג אחר.

i-spy-אני-מזהה7

כל ילד בתורו עוצם עיניים, מכניס ידיים לגיגית…

i-spy-אני-מזהה-4

ומתחיל למשש,

i-spy-אני-מזהה-1

ולמשש…

i-spy-אני-מזהה-3

אם הילדה/ה הצליח לנחש – יופי, אם לא התור עובר לבא בתור.

i-spy-אני-מזהה-5

יש כאלה שמרמים קצת ומציצים… (החפצים בכלל אמורים להישאר בתוך המים),

i-spy-אני-מזהה-2
ואז הם מקבלים הפתעה (וכן, גם על זה יהיה פוסט מתישהו).

i-spy-אני-מזהה-6יש שני דברים שאני אוהבת מאוד במשחק הזה: קודם כל, שהוא מתאים לטווח רחב מאוד של גילאים, מפעוטות ועד 120. חוץ מזה הוא יכול לשמש ככלי לימוד של המון נושאים. אפשר למשל להשתמש בו כדי ללמד פעוטות לספור – מבקשים מהם להוציא כל פעם שלושה דברים שמופיעים בכרטיסיות שהכנתם מראש. אפשר גם ללמד פעוטות למיין – מכניסים פנימה את כל החפצים, ומבקשים מהם להוציא רק את כלי האוכל, נאמר. ילדי גן טרום חובה וחובה יכולים ללמוד לקרוא או לזהות תחיליות של מילים. בקשו מהם להוציא רק חפצים שמתחילים באות ל' למשל. תוכלו גם להכין לבד ובקלות דף עבודה כזה.

i-spy-אני-מזהה12

אם המשחק נהיה קל מדי לילדים, אפשר לרמות ולהקשות עליהם ע"י הוספת חפצים נוספים ללא ידיעתם, או החזרת חפצים שכבר זיהו פנימה. עוד לא ניסינו אבל חשבתי שאפשר לנסות לזהות אותיות ומספרים (יש כאלו פשוטים מפלסטיק עם מגנט). מקווה שעד הפוסט הבא יהיה פה הרבה, אבל הרבה יותר שקט ורגוע… להתראות!

4 תגובות על משחק ניחושים רטוב

  1. מאת מיכל‏:

    רעיון מקסים וכיפי. אהבתי.

  2. מאת מיכליקה‏:

    רעיון נהדר! תודה! הולכים לנסות..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *